JAN ŠKRDLÍK – starší sbírky

Zpět
 
Prosté radosti Přehršel veršů z let 2018 – 2019. Pestrá směsice veršů s postřehy, objevy a reakcemi na aktuální dění vně i uvnitř duše zachycuje proces přehodnocování pohledu na přítomnost i minulost.     Tady jsme se ještě nelíbali!   Tato sbírka vznikala především v letech 2018 – 2019. Jana Rosie Dvořáková a Jan Škrdlík navzájem reagovali nejen na své básně, ale i na jinou uměleckou tvorbu svého protějšku. Najdete zde proto i obrazy, záznamy koncertů a filmovou performanci


Lovers   Amantes     V roce 2016 začaly vznikat další 2 jazykové verze Milenců – anglická a španělská. Zůstaly ale pouze ve stádiu torza. V roce 2018 se Jan Škrdlík rozchází s Vítězslavou, které byla sbírka věnována. Jeho pozornost plně pohltila sbírka Tak trošku jiný Máj, ve které objevuje nové obecné souvislosti milostných, rodinných a společenských vztahů.     Amantes   Jan Škrdlík začal psát tuto sbírku v roce 2019 okouzlen vztahem s Janou Rosií Dvořákovou a okouzlen španělským jazykem. Velmi brzy nato ale došlo k tvůrčí explozi v souvislosti s Variacemi na Tzaru (tam postava Jany Rosie také vystupuje), takže sbírka zůstala nedokončená, pouze v črtách.

Variace na Tzaru Zde se nacházejí verše, které se nevešly do Variací na Tzaru. Básnický román Variace na Tzaru krystalizoval relativně dlouho (někdy od roku 2016) a v rámci této krystalizace vznikaly některé básně, které nakonec do finální verze nebyly zařazeny. (Finální verze Variací na Tzaru je výsledkem jakési „tvůrči smrště“ z přelomu let 2019 a 2020.) Dodatky mapují tyto vyřazené-nezařazené básně a jejich fragmenty.     Sanz Briz   Báseň Sanz Briz a úsměv v hlubinách času z podzimu roku 2013 je téměř první existující dílo ve stylu nového superrealismu ve formě novény. Předchází ho pouze báseň Co tohleto má ksakru znamenat? (k přečtení v publikaci Sanz Briz a úsměv v hlubinách času a další novény) z léta téhož roku. Báseň Sanz Briz... ale (snad pro svůj větší společenský dopad) byla vícekrát recitována, přeložena, otištěna, zhudebněna... // Na obrázku titulní stránky: autor básník a violoncellista v jedné osobě, Jan Škrdlík a recitátor Richard Wilson, 2016, Shire Hall, Hereford, Anglie.

Reflexe Básně   Básně z období 2013-2014 jsou ovlivněny vztahem se zpěvačkou Ludmilou Peřinovou. V této době vzniká nová forma zvaná „reflexe“. Reflexe spočívají v tom, že konkrétní umělecká díla jednoho autora reflektuje svými uměleckými díly jiný autor, takže vzniká jakási kolekce dvojic, čili „reflexí“. Ze stejného období pochází také sbírka Opravdu je to láska?.     Sanz Briz   Sbírka sedmi novén z období 2013 až 2014 je dána okouzlením touto novou formou. Ve sbírce naleznete také další informace ohledně nové formy a dalších souvislostí spojených s jednotlivými novénami, zejména s novénou Sanz Briz a úsměv v hlubinách času.  

Opus poeticum   Sbírka z roku 2010 je dokladem hledání nového způsobu vyjádření. Úvodní Tři vstupní meditace o tichu jsou nicméně jakousi studií u nás méně využívané prastaré formy romance. Původně středověká lidová forma romance byla velmi dramatická s většinou tragickým obsahem. Sbírka je předzvěstí probouzení nového básnického jazyka, ve kterém hrají velkou roli autorovy studie v oblasti španělské literatury.     sbírka básní   Sbírka z období přibližně 2008-2009 je rovněž dokladem hledání nových forem. Sama o sobě tyto formy ještě nenalézá, ale je v ní už cítit předzvěst budoucího stylu.     sbírka básní   Sbírka zhruba z let 2005 až 2008 je cenná tím, že uvádí také tvorbu autorových synů Jakuba, Filipa a Kryštofa.