AKTUÁLNĚ SE ODEHRÁLO... ...zamyšlení Jana Škrdlíka k poslední významné akci:
VERNISÁŽ OBRAZŮ „HUDEBNÍ INSPIRACE“ JANA ROSIE ŠKRDLÍK DVOŘÁKOVÁ – OBRAZY • čtvrtek 7.11.'24 v 14:30 • Praha • Thomayerova kavárna
Doplňující text k akci:
Ve FTN se konala vernisáž obrazů „Hudební inspirace“
8. listopadu 2024
V Thomayerově kavárně ve FTN se v příjemné atmosféře uskutečnila vernisáž výstavy obrazů inspirovaných hudebním géniem Ludwigem van Beethovenem, která přilákala řadu milovníků umění i hudby. Hudební inspirace, tak ji nazvala autorka obrazů MUDr. Jana Rosie Škrdlík Dvořáková. Lidé měli možnost zhlédnout díla, která interpretovala Beethovenovu hudbu prostřednictvím barev, tvarů a emocí na plátně. Každý obraz odráží l určitý aspekt Beethovenovy tvorby, a to od melancholie, kterou lze cítit v jeho klavírních sonátách, přes dynamiku symfonií, až po lyrické tóny, které se vznášejí v jeho smyčcových kvartetech. Hlavním tématem vystavených obrazů jsou stromy, louky a samotná pestrá příroda. Hudební tóny jako by byly přeneseny do pohybu a života stromů či luk v různých ročních obdobích.
V rámci vernisáže měli hosté možnost si vychutnat i hudební vystoupení magických tónů violoncella v podání Jana Škrdlíka. Hosté se tak mohli nechat unést nejen barvami a tvary obrazů, ale i tóny, které se rozléhaly prostorem kavárny a dodávaly obrazům nový rozměr. Autorka výstavy Dr. Škrdlík Dvořáková během vernisáže zdůraznila, jak hudba tohoto výjimečného skladatele ji inspiruje a ovlivňuje v její tvorbě. Podle jejích slov Beethovenova hudba evokuje široké spektrum emocí, které se dokážou přetavit do vizuálních interpretací. Návštěvníci vernisáže byli nadšeni a často se zastavovali u jednotlivých děl, ponořeni do hlubokého prožitku spojeného s Beethovenovým odkazem.
Violoncellový recitál II. • pátek 11.11.'16 v 19:30 • Hereford, Velká Británie • Shire Hall
Koncert byl součástí ucelené série 3 večerů, na kterých jsem hrál v herefordské Shire Hall od 10. do 12. listopadu 2016. Den před tím, tj. ve čtvrtek, jsem s klavíristkou Petrou Besou provedl sonáty Beethovena, Brahmse a Prokofjeva. Den poté, v sobotu, jsem hrál Janáčka, Martinů a Dvořáka, rovněž s Petrou Besou. Na tomto, pátečním koncertě pro cello sólo (bez klavíru) Richard Wilson přednesl moji báseň Sanz Briz a úsměv v hlubinách času, báseň o španělském diplomatu v roce 1944 v Budapešti, který zachránil 5.300 Židů před smrtí v koncentračních táborech. Přikládám link na audio záznam Richardova procítěného čtení a link na samotný text básně uvedený ve třech jazycích, anglicky, španělsky a česky:
!!!CELLO.CZ – již 35 let ve službách krásné hudby!!!